Právě získali
výhodnou půjčku:

  • Petra K. PRAHA = 500 000 Kč
  • Petr S, Brno = 12 000 Kč
  • Roman K., Zlín = 56 000 Kč
  • Roman K., Zlín = 56 000 Kč
další výhodné půjčky
Poslední aktualizace: 05. 10. 2016

Nový zákon: Výhody pro dlužníky od 1.12.

Půjčíte si a nestíháte splácet. Úplně typický scénář, v tuzemsku je každým rokem k vidění tisíce nových exekucí. Pokud nemáte někoho v rodině, dost možná někdo ve vašem okolí je zrovna v exekučním řízení. Nový zákon, který vstoupí v platnost prvního prosince letošního roku, však dlužníkům hodně pomůže. Podle některých ohlasů až možná příliš, každopádně – zákon byl sestaven podle aktuálních směrnic EU a jako takový se jistě nebude po dlouhou dobu měnit. Ten stávající vstoupil v účinnost již v roce 2010 a měl bezesporu částečně za následek současnou nepřehlednost trhu s nebankovními úvěry. Ten v současné době tvoří desítky tisíc poskytovatelů. Stát si slibuje, že novým zákonem se tento počet výrazně sníží, řádově maximálně na stovky bankovních domů a zprostředkovatelských firem.

Smluvní pokuty nebo penále budou výrazně nižší

V dnešní době si může – čistě teoreticky – nebankovní společnost naúčtovat za prodlení ve splátkovém kalendáři poměrně vysokou sumu. Pokud dlužník překročí splatnost třeba jen o týden, následky mohou být likvidační. Zákon upravuje tuto záležitost tak, že penále může činit maximálně padesát procent dlužné částky (horní strop je stanoven na 200 tisíc korun).

Spotřebitel má také právo jakýkoliv úvěr předčasně splatit. Sankce za to však může být jen minimální, a to nejvýše do jednoho procenta z jistiny předčasně splacené sumy. Pokud zbývá z projektovaného splátkového kalendáře méně než jeden rok, je možné takto zaplatit navíc jen půl procenta zbylé jistiny. Celkové úroky z prodlení nemohou přesáhnout 0,1 procentního bodu z dosud nesplacené sumy za kalendářní den. Mnohatisícové pokuty a hrozba exekuce jsou tedy již minulostí. Zákon bude totiž nejen v ohledu smluvních pokut platit i zpětně.

Pokud dlužník nezvládá splácet a současně ručí vlastní nemovitostí, nemusí o ni přijít hned. Bude mít před sebou půlroční lhůtu na doplacení částky, která ještě zbývá – teprve poté může banka či nebankovní společnost byt či dům v zástavě prodávat. Je však otázkou, zda půlroční lhůta opravdu dlužníkům postačí na sehnání poměrně vysoké sumy.

Relativně dlouhý čas na rozmyšlenou

Nevyhovuje vám půjčka? No, tak ji prostě zrušte a nic se dohromady neděje. Toto právo má každý spotřebitel až čtrnáct dnů po sjednání dohody o úvěru. Pokud potřebujete čas na rozmyšlenou, zda spotřebitelský úvěr skutečně nezbytně potřebujete, tato lhůta rozhodně přijde vhod. Tato lhůta se netýká jen jediné části trhu – úvěrů přímo poskytovaných na bydlení, tedy takzvaných hypoték.

Končí takzvaná rozhodčí doložka, kdy o nesplacené půjčce rozhoduje někdo jiný než soud. Nově od prvního prosince letošního roku se budou veškeré podobné spory řešit pouze soudní cestou. Podle odborníků se tím sníží možnost vymáhání dluhů mimosoudní cestou, případnou dohodu obou smluvních stran o splátkovém kalendáři bude muset posvětit až soudce.

Nový zákon, jenž vychází ve Sbírce zákonů pod č. 257/2016, se připravoval déle než rok a nejméně po stejnou dobu je propírán v nejrůznějších médiích. Ve sněmovně mimo jiné neprošel pozměňovací návrh na to, aby se u RPSN (Roční procentní sazby nákladů) ustanovil horní strop, ale ani to, aby základní kapitál nemusel být nutně nejméně dvacet milionů korun.

Chcete mít jistotu, že máte nejlepší půjčku? Nebo chcete zjistit, jestli by Vaše závazky nešli refinancovat jinde a levnějí? Spočítejte si to v nají kalkulačce nejvýhodnější půjčky.

Články, které by Vás mohli zajímat: REZENCE: Zonky, půjčky od lidí, Americká hypotéka po česku, DISKUZE: Japonská půjčka od Home Credit


Vložit komentář

CAPTCHA code