Právě získali
výhodnou půjčku:

  • Petra K. PRAHA = 500 000 Kč
  • Petr S, Brno = 12 000 Kč
  • Roman K., Zlín = 56 000 Kč
  • Roman K., Zlín = 56 000 Kč
další výhodné půjčky
Poslední aktualizace: 18. 02. 2016

Americká hypotéka po česku

Půjčka se zástavou nemovitosti, neboli americká hypotéka

 

Půjčky se zástavou nemovitosti jsou specifickým produktem bankovní i nebankovní finanční sféry. Většinou, alespoň u seriózních poskytovatelů, jde o výpůjčky vyšších částek, kdy věřitel kryje své případné ztráty vzniklé nedodržením závazku ze strany dlužníka, zástavním právem k nemovitosti v jeho držení. Někdy jsou poskytovatelé ochotni vzít do zástavy i nemovitost ve vlastnictví třetí osoby, jestliže s tím souhlasí.

Specifika půjček se zástavou nemovitosti

Půjčky se zástavou nemovitosti, někdy také označované jako americké hypotéky, jak již jejich název napovídá, nejsou pro všechny. Dosáhnou na ně jen ti zájemci, kteří mohou poskytovateli finančních prostředků nabídnout záruku v podobě domu či bytu v osobním vlastnictví, případně garáže, pozemku, lesa, stavební parcely atp. Přibývá rovněž poskytovatelů, kteří jsou ochotni přijmout namísto konkrétní nemovitosti členský podíl v bytovém družstvu. Jedná se tedy o půjčku, kterou mohou získat jen ti „lépe finančně situovaní“.

Výhody a nevýhody půjček se zástavou nemovitosti

Jednoznačně výhodný je u těchto půjček fakt, že lze tímto způsobem získat nepoměrně vyšší částky než u půjček bez zástavy. Nevýhodou je poněkud komplikovanější a delší vyřízení takovéto půjčky. Nemovitost, která má být dána do zástavy, musí být napřed oceněna, od čehož se bude odvíjet stanovení možné výše půjčky. Kdo práci odborníka zaplatí, to je pak věcí dohody mezi zájemcem o půjčku a investorem. Má-li to být potencionální dlužník, tedy vy, může se také stát, že se vám půjčka, která nakonec ani nemusí zcela odpovídat vaší původní představě, začne prodražovat hned na startovní čáře. Teprve po ocenění nemovitosti a vzájemné dohodě je kontaktován katastr nemovitostí a uvaleno zástavní právo. Po celou tuto dobu žadatel o půjčku čeká na své peníze. Někteří poskytovatelé se ale snaží svým klientům vyjít vstříc alespoň poskytnutím okamžité zálohy. Nejpodstatnější a málo předem zvažovanou nevýhodou půjček se zástavou nemovitosti jsou ovšem důsledky jejich nesplácení. Dojde-li u dlužníka k nečekané negativní změně finančních možností, může se jeho životní situace zkomplikovat navíc ztrátou střechy nad hlavou.

Pozor na podvodné nabídky!

Není člověk jako člověk, není půjčka jako půjčka. Zatímco někteří poskytovatelé nabízejí klientům solidní přístup a za jejich zástavu odpovídající protihodnotu v penězích, pohybuje se na finančních trzích i nemálo těch, kteří zneužívají nouze svých bližních a jejich půjčky co do výše vůbec nekorespondují s hodnotou zastavené nemovitosti. Zatímco někde můžete získat půjčku ve výši 60 či 70 % odhadované hodnoty zástavy, jinde vám budou ochotni poskytnout jen 30, 20 nebo dokonce jen 10 % této hodnoty! Největší riziko ale představují vychytralí „poskytovatelé půjček“, kteří namísto zástavního práva požadují přímo přepis nemovitosti po dobu trvání půjčky do svého vlastnictví. Nemálo již bylo těch, kdo nakonec hořce zaplakali, že za pár desítek tisíc vlastně prodali svůj domov, neboť věřitel náhle nechce o žádném zpětném přepisu ani slyšet a tvrdí, že nic podobného se nedomluvilo. Proto čtěte smlouvy – pečlivě a celé!

Kam pro půjčku se zástavou nemovitosti?

Poskytovatele těchto půjček lze obecně roztřídit do dvou kategorií. Zaprvé ti, kteří požadují potvrzení o příjmech a bonitě klienta – ti většinou nabízejí i výhodnější podmínky, např. nižší úročení, zadruhé ti, kteří na příjmy nehledí, nezkoumají registr dlužníků, neptají se po účelu půjčky - nabídnou však zpravidla nižší procentuální hodnotu zástavy a vyšší úrok. Do první skupiny náleží bez diskuze banky – na zástavu půjčují všechny. Ne každý je však schopen vyhovět jejich přísným požadavkům. Do druhé skupiny se řadí většina nebankovních společností, které mají tyto půjčky v nabídce. Protože však nabízejí mnohdy individuální podmínky pro každého konkrétního klienta, nelze všeobecně říci, že právě jejich nabídka nemůže být právě pro vás ta pravá.

 

Další články, které by vás mohli zajímat v sekci hypotéky.

 

Recenze vybraných postkytovatelé nebankovních amerických hypoték a půjček se zástavou: ACEMA Credit, Vita Credit, Fine money


Vložit komentář

CAPTCHA code